10اصل فنگ شویی در دکوراسیون که باید بدانید

شاید نام فنگ شویی این روزها زیاد به گوشتان خورده باشد یا کتاب « 365 راز فنگ شویی  »را ورق زده باشید. یکی از دلایل بسیار مهم همه‌گیر شدن این علم در دکوراسیون این روزها، نیاز زیاد ما انسان‌ها به آرامش روانی است. چیزی که فشارهای بیرونی و درونی آن را از ما گرفته‌اند.

فنگ شویی از فرهنگ چینی به دیگر فرهنگ‌ها راه پیدا کرده و حسابی جای خود را باز کرده است. زیرا نقش بسیار تاثیرگذاری در دکوراسیون و چیدمان منزل دارد که در ادامه به طور مفصل برایتان خواهیم گفت.

فنگ شویی خانه

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی  در کلمه به معنای باد و آب است. چرا باد و آب؟ در تعریف فنگ شویی چیست دراصل باید به عنصر اصلی آن بپردازیم. این عنصر با نام «چی» شناخته می‌شود. «چی» یک انرژی قوی است که اگر مثل باد در حرکت باشد، تبدیل به شنگ چی یا انرژی مثبت شده و اگر مثل آب راکد بماند، بدل به شا چی یا انرژی منفی می‌گردد.

فنگ شویی از فرهنگ چینی به دیگر فرهنگ‌ها راه پیدا کرده و حسابی جای خود را باز کرده است.

در فنگ شویی خانه ما با اصول و قواعد دکوراسیون و چیدمان طرف هستیم. نکاتی که کمک می‌کنند تا «چی» مثبت بماند و تبدیل به شا چی نشود. چون در حرکت بودن یا راکد ماندن این انرژی کاملاً بر روحیات و زندگی ما اثرگذار است.

در این مطلب ما مهم‌ترین قواعد و اصول این علم را جمع‌آوری کرده‌ایم تا بتوانید خیلی سریع، «چی» منزل یا اتاق خود را به حرکت دربیاورید و تاثیرش را ببینید.

رابطه مستقیم فنگ شویی خانه با تیپ شخصیتی افراد

در فنگ شویی که با نام هنر چیدمان نیز شناخته می‌شود، فضای زندگی ما به معنای چیزی است که هستیم و می‌خواهیم باشیم. درواقع خانه یا اتاق ما نمایانگر وجوه درونی ماست. اگر کسی خانه‌ای نامرتب و کثیف دارد، طبیعتاً به بخش درونی و بیرونی شخصیت خودش هم خیلی رسیدگی نمی‌کند.

در طرف دیگر اگر کسی در چیدمان منزل خود از وسایل بسیار لوکس و غیر کاربردی استفاده می‌کند، حتماً درگیر تجملات و کسب شهرت است. به همین خاطر است که شما از انتخاب افراد برای دکوراسیون منزل می‌توانید به شخصیت‌ آن‌ها پی ببرید.

خودتان حدس بزنید تفاوت کسی که به فلز بیشتر از چوب اهمیت می‌دهد، با کسی که خانه‌اش را با شاخه‌های طبیعی و خشک گیاهان تزئین می‌کند در چیست. حتی فرق بین فردی که خانه‌اش را با دکوراسیون بوهمی چیدمان کرده با کسی که شیفته دکوراسیون لاکچری و زرق و برق آن است، در کدام نقاط درونی جلوه‌گر می‌شود.

کاربرد فنگ شویی در دکوراسیون

مزایای آزادسازی انرژی «چی» در فضاهای مسکونی و تجاری

برای برخی از افراد فنگ شویی چیزی مشابه یک شبه علم محسوب می‌شود. برای بعضی هم اصولی برای چیدمان بهتر و افزایش انرژی فضا. در هر حال بر کسی پوشیده نیست که اگر در استفاده از آن به افراط نیفیتم کاملا کاربردی خواهد بود.

در فنگ شویی خانه ما با اصول و قواعد دکوراسیون و چیدمان طرف هستیم. نکاتی که کمک می‌کنند تا «چی» مثبت بماند.

امروزه بسیاری از  طراحان داخلی و مدیران فضاهای اداری-تجاری نسبت به مزایای فنگ شویی در دکوراسیون آگاه هستند. به همین خاطر افراد سعی می‌کنند از اصول کاربردی آن بهره بگیرند تا محیط مسکونی یا کاری خود را ارتقاء بدهند.

پس اگر برای شما هم مهم است که حس و حال خوب و مثبتی را در محل زندگی یا کار خود ایجاد کنید، می‌توانید از 10 راهکاری که در ادامه می‌آیند بهره ببرید.

عناصر 5گانه در فنگ شویی کدام‌اند؟

برای استفاده از فنگ شویی و به کار بستن آن باید با نقش و اهمیت 5 عنصر چوب، فلز، آب، آتش و خاک بیشتر آشنا شوید. در کل عدد 5 به عنوان عدد شانس برای چینی‌ها شناخته می‌شود و چرخه میان این 5 عنصر باید در تعادل باشد تا «چی» آزاد و مثبت بماند.

علاوه بر آن جهت‌ها رابطه مستقیمی با عناصر 5 گانه دارند:

 • آب با جهت شمال پیوند خورده
 • چوب با جهت‌های شرق و جنوب شرقی پیوند دارد
 • خاک با جهت‌های مرکز، شمال شرقی و جنوب غربی در ارتباط است
 • و فلز با جهت‌های غرب و شمال غربی رابطه تنگاتنگی دارد

اصول فنگ شویی

به همین صورت، هر کدام از این عناصر با رنگ‌ها و اشکال هندسی خاصی شناخته می‌شوند:

رنگ آب: سبز و آبی آسمانی              شکل آب: دایره

رنگ خاک: زرد                           شکل خاک: مربع

رنگ آتش: قرمز و ارغوانی       شکل آتش: مثلث

رنگ فلز: سفید و نقره‌ای      شکل فلز: دایره و بیضی

در شروع مسیر به کارگیری فنگ شویی شما باید عنصر و عدد وجودی خودتان را پیدا کرده و براساس نیاز درونی و بیرونی خود، شروع به چیدمان براساس اصولی بکنید که در زیر آمده.

10 اصل مهم فنگ شویی خانه

با این چند اصل ساده و در مدت زمان کوتاهی می‌توانید شاهد کاربرد فنگ شویی در زندگی خود باشید. البته که فنگ شویی خانه برای هر فضا قواعد متفاوتی دارد که زیر مواردی چون فنگ شویی اتاق خواب ، فنگ شویی آشپزخانه ، فنگ شویی پذیرایی و … آن‌ها را جست‌وجو کنید. حتی شاید برایتان جالب باشید که بدانید برای جای تلویزیون در این علم نیز قواعد خاصی در نظر گرفته شده.

1.گیاهان برتر

در فنگ شویی بر قرار دادن گیاهان در خانه تاکید بسیاری شده. چون گیاهان امواج مغناطیسی و انرژی‌های منفی را جذب کرده و به آزاد نگه داشتن «چی» کمک می‌کنند.بامبو به تعداد فرد، برای صاحبخانه شانس می‌آورد و آلوئه‌ورا یا آلوئه هیبرید هم به افزایش انرژی مقاومتی، تصفیه هوا و جذب امواج منفی معروف‌اند.

گیاه پاچیرا نیز که به عنوان درخت پول شناخته می‌شود، ثروت و آرامش مالی برای شما به ارمغان می‌آورد. علاوه بر آن گل یاسمن نیز برای تقویت روابط عاطفی و موج اشتیاق در فضا به کار می‌رود.

فنگ شویی و خانه شاد وقتی اتفاق می‌افتد که شما گل نیلوفر را نیز به منزل خود اضافه کنید. این گل باعث کاهش سطح استرس و تقویت انرژی مثبت می‌شود.

فنگ شویی

2.اهمیت درب ورودی

از آنجایی که درب ورود نقطه ثقل مهمی در ساختمان به حساب می‌آید. زیرا از این دروازه است که تمام انرژی‌ها وارد فضا شده یا از آن خارج می‌شوند. به همین دلیل باید مراقب باشید که در به هیچ عنوان مسدود نشود و تقریباً خلوت بماند.

این اصول را در طراحی راهروی ورودی منزل رعایت کنید!
3.نحوه چیدمان وسایل

نوع چیدمان جزو اصول اساسی فنگ شویی است. برای همین هم آن را هنر چیدمان می‌نامند. برای چیدمان منزل براساس این علم موارد زیر را رعایت کنید:

 • تعادل بین استفاده از وسایل و زیبا قرار دادنشان در محل را رعایت کنید.
 • مبل، تخت و صندلی رو به درب قرار نگیرند.
 • هی چیزی را بالای سر تختخواب قرار ندهید.
 • از اشکال و فرم‌های طبیعی و ارگانیک بهره ببرید.
 • آثار هنری موجود در منزل باید حس و حال خوبی را به شما منتقل کنند.

فنگ شویی اتاق خواب

درباره 10 اشتباه رایج در چیدمان منزل چیزی شنیده‌اید؟ اینجا بخوانید.
4.روش‌های جذب انرژی

در فنگ شویی خانه انرژی از طریق مختلف جذب می‌شود. اما دو موردی که نقشی کلیدی در جذب انرژی دارن، آبنماها و آینه‌ها هستند. آن‌ها سطح انرژی مثبت را تقویت کرده و به جریان داشتن «چی» کمک می‌کنند.

5.به‌کارگیری عناصر

سعی کنید تا عناصر 5گانه این علم در فضای داخلی شما به تعادل حضور داشته باشند. نگذارید یکی از آن‌ها همه فضا را اشغال کند.

 • آب تجلی اندیشه و آرامش است.
 • خاک برای حفظ ثبات و تعادل به کار می‌رود.
 • فلز نشانه بهبود ذهنی و افزایش هوش و نبوغ است.
 • چوب به رشد شخصی و سرزندگی محیط کمک می‌کند.
 • آتش بر افزایش شور، انرژی و تحول شخصیت شما تاثیر می‌گذارد.
6.استفاده از وسایل چوبی

فنگ شویی به ما می‌گوید که به دلیل مدرن شدن زندگی ما و افزایش استفاده از وسایل فلزی، باید به کار بردن لوازم چوبی بازگردیم. چوب همان‌قدر که حسی از طبیعت را برای ما به همراه می‌آورد، بر افزایش انرژی و گرمای فضای داخلی تاثیر می‌گذارد.

کاربرد فنگ شویی در زندگی

7.به‌ کار بردن نقشه Bagua

این نقشه براساس تحلیل انرژی در فضاهای مختلف و براساس عناصر 5گانه تنظیم شده و به ما می‌گوید که از هر عنصر و رنگ در کدام فضای داخلی منزل استفاده کنیم. نقشه Bagua  کلید طلایی فنگ شویی و خانه شاد است. با استفاده از آن تمامی انرژی‌های مثبت را جذب کرده و انرژی‌های منفی را دفع می‌کنید.

فنگ شویی چیست

اهمیت طراحی داخلی و دکوراسیون منزل در زندگی ما چقدر است؟ در این مطلب برای شما می‌گوییم.
8.رنگ‌های انرژی‌بخش

رنگ‌های خاکی و زمینی رنگ‌های انرژی‌بخش فنگ شویی به حساب می‌آیند. کرم، قهوه‌ای، صورتی تیره، زرد ملایم و… را حتما در پالت رنگی دکوراسیون خود جا بدهید.

9.نپوشاندن پنجره‌ها

در اصول فنگ شویی این یکی از همه حیاتی‌تر است. پنجره‌ها جریان انرژی آفتاب را به خانه ما می‌بخشند. به رشد گیاهان کمک می‌کنند و از همه مهم‌تر امکان جریان داشتن هوا را ایجاد می‌کنند. پس نه آن‌ها را بپوشانید و نه زیاد بسته نگه دارید.

فنگ شویی

10.نظافت و مرتب کردن همیشگی

در فنگ شویی و خانه شاد آنچه که خیلی اهمیت دارد، نظافت دوره‌ای و مرتب کردن هر فضاست. هر شلوغی و بی‌نظمی با خود انرژی منفی به همراه می‌آورد. اگر دقت کرده باشید، وقتی وارد یک فضای شلوغ می‌شوید، انرژی زیادی از شما گرفته می‌شود و حس بدی دارید.

این دقیقاً همان چیزی است که از کاربرد فنگ شویی در زندگی باید دریابیم. همانطور که خودتان باید آراسته و تمیز باشید، محلی را که در آن زندگی می‌کنید، نیز مرتب و تمیز نگه دارید.

فنگ شویی

شما کدام یک از این اصول را در فضای مسکونی یا اداری-تجاری خود رعایت می‌کنید؟

انتخاب یک پوشش کف مناسب شما را از سختی‌های نظافت نجات می‌دهد: پارکت لمینت انتخاب محبوب این روزها را بهتر بشناسید.

فنگ شویی و ما

حالا که از کاربرد فنگ شویی در زندگی آشنا شده‌ایم، شاید بتوانیم مواردی که به صورت ناخودآگاه از آن‌ها استفاده می‌کردیم را شناسایی کنیم و موارد دیگر را به زندگی‌مان بیاوریم. در هر صورت فنگ شویی علمی است برای بهتر زیستن و قرار نیست چیزی را برای ما سخت کند.

شما انتخاب می‌کنید که چطور خانه‌ای داشته باشید، جایی سرشار از انرژی یا فضایی دلگیر و خسته‌کننده… .

نوشته شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button

برای دریافت اطلاعات دکوراسیون ۲۰۲۱ شماره خود را وارد کنید.