5 اصل مهم برای طراحی دفتر کار در خانه

کرونا باعث شد که خیلی از ماها به فکر راه‌اندازی برند شخصی خودمان یا یک دفتر کار در خانه در هر کجای منزل بیفتیم. خیلی‌ها به خاطر دورکاری و برخی به خاطر از دست دادن کارشان شروع به کار در خانه کردند. تا قبل از این شاید داشتن و طراحی دفتر کار در خانه برای اکثریت ما معنا یا اهمیتی نداشت. البته که بحث افراد هنرمندی که معمولاً کسب و کارشان شکل دیگری دارد، جداست.

شما هم جزو افرادی بودید که شروع به طراحی دفتر کار در خانه کردید؟ در اتاق خواب یا نشیمن یا جای دیگری؟ شاید هم انجام چنین کاری را برای سال جدید و بعد از نوروز در نظر گرفته‌اید. در هر صورت توی این مطلب برایتان از روانشناسی طراحی دفتر کار در خانه تا تمام نکاتی که برای برپا کردن آن لازم دارید، آورده‌ایم.

پس همراه ما باشید…

طراحی منزل

طراحی دفتر کار  را از کجا شروع کنم؟

طراحی دفتر کار در خانه را از ذهنتان شروع کنید. مهم‌ترین نکته درباره این موضوع سلیقه و نیازهای روحی شماست. رنگ، چیدمان، وسایل و ابزار، مکان و… در طراحی دفتر کار در خانه به شما بستگی دارند. چون اگر شما پشت یک میز راحت نباشید یا دور خود را با وسایل اضافه شلوغ کنید، کاری از پیش نخواهید برد.

کرونا باعث شد که خیلی از ماها به فکر راه‌اندازی برند شخصی خودمان یا یک دفتر کار در خانه در هر کجای منزل بیفتیم.
در قدم اول به این سوالات جواب بدهید:
 1. چه چیزهایی را دوست دارم؟
 2. چه چیزهایی را اصلاٌ نمی‌توانم تحمل کنم؟
 3. فضایی که برای طراحی دفتر کار در اختیار دارم کجاست؟
 4. میزان ساعت کاری‌ام چقدر است؟
 5. وسایلی که الان دارم، چیست؟
 6. وسایلی که باید بخرم کدام‌اند؟

صندلی کار

ایجاد یک فضای اختصاصی

دقت داشته باشید که در طراحی دفتر کار، یک مکان جدای از فضای روزمره‌تان را در نظر بگیرید. تا جای ممکن سعی کنید که در اتاق خوابتان این فضا را برپا نکنید. ترجیحاً جایی بیرون از اتاق خواب را برای طراحی دفتر کار در خانه در نظر بگیرید.

بسته به مقدار فضایی که برای کارتان نیاز دارید، از این پیشنهادات استفاده کنید:

 • گوشه اتاق نشیمن
 • کنج اتاق خواب
 • در راهرو
 • زیرپله
 • در بالکن

هر کدام از این مکان‌ها، فضایی را در اختیار شما می‌گذارند که برای طراحی دفتر کار  می‌توانید از آن بهره ببرید. اگر کار مختصری دارید که فقط با یک لپ‌تاپ و وسایل دفتری کم راه می‌افتد، انتخاب زیرپله در بالکن برایتان مناسب است. ولی اگر به وسایل در حین کار نیازمندید، از گوشه اتاق نشیمن یا در راهرو در طراحی دفتر کارتان استفاه کنید. شاید هم در خانه کوچکی زندگی می‌کنید، در این حال باید دفتر کار خود را در کنج اتاق خوابتان بسازید.

کار در منزل

بریز و بپاش نکنید

در طراحی دفتر کار در خانه حواستان به مختصر و مفید بودن باشد. هر چیزی که دارید به کار ببندید. لازم نیست هزینه‌های گزاف بابت میز و وسایل دیگر بکنید مگر این که بسته به حرفه‌تان ابزار خاصی را لازم داشته باشید. مثلا یک نجار یا یک مجسمه‌ساز و… نیاز به برپایی کارگاه دارد تا یک دفتر کار در خانه. شرایط طراحی یک کارگاه خانگی کمی با طراحی دفتر کار در خانه متفاوت است که درباره آن نیز بعدتر خواهیم نوشت.

طراحی دفتر کار در خانه

درست انتخاب کنید

در طراحی دفتر کار در خانه انتخاب درست وسایل، یک امتیاز است. مثلاً باید بدانید بسته به فضایی که برای ساخت دفتر کار در خانه در نظر گرفته‌اید، چه نوع میز و صندلی‌ای را تهیه کنید.

طراحی دفتر کار در خانه

میزها در طراحی دفتر کار
 • اگر دفتر کار خود در خانه را گوشه اتاق نشیمن یا کنج اتاق خواب درست کرده‌اید، از میزهایی بزرگتر، قفسه‌دار یا کشودار استفاده کنید.
 • اگر دفتر کار در خانه خود را در بالکن یا زیر پله برپا کرده‌اید از میزهای کوچک‌تر بهره ببرید.
 • برای راهرو و بالکن میزهای جمع‌شو نیز انتخاب خوبی است.
 • برای اتاق خواب میزهایی پنهانی که حالت کمد هستند، گزینه مناسبی است.
 • برای زیرپله‌ها میزهای تک لایه‌ای که بدون پایه‌اند و به دیوار وصل می‌شوند، انتخابی عالی است.

میز کار

صندلی‌ها در طراحی دفتر کار
 • صندلی‌ها را با توجه به ابعاد فضای مورد نظر، نوع دکوراسیون، تناسب با میز و راحتی خودتان انتخاب کنید.
 • از صندلی‌های چوبی یا کلاسیک همراه میزهای چوبی و فضاهای بزرگ استفاده کنید.
 • از صندلی‌های فلزی و مینیمال یا مدرن همراه دکوراسیون مینیمال، مدرن یا معاصر و میزهای فلزی، ظریف و باریک استفاده کنید.
 • از صندلی‌های متفاوت همراه با میزها و دکوراسیون غیر متعارف خود بهره ببرید.
 • از صندلی چرخ‌دار بر روی کف مناسب و بسته به میزان جابه‌جایی‌تان پشت میز استفاده کنید.
 • هرگز از صندلی راحتی خود برای کار استفاده نکنید.
از محصولات متنوع درودگران می‌توانید برای هر قسمت از منزل که مدنظر دارید، استفاده کنید.

تزئینات در طراحی دفتر کار

درست است که گفتیم در طراحی دفتر کار  مختصر و مفید عمل کنید و چیزهای اضافی را کنار بگذارید. اما چنین حرفی به این معنی نیست که شما چیزهایی که به آن‌ها علاقه دارید را از مقابل چشمانتان دور کنید. موارد زیر اگر در طراحی دفتر کار در خانه  لحاظ شوند، خستگی را از شما دور می‌کنند.

 1. یک دکوری مثل ساعت شنی یا مجسمه‌های شناور
 2. یک وسیله بازی مثل گوی یا توپ کوچک یا یک عروسک نرم
 3. یک بادسنج بالای پنجره
 4. قاب عکس عزیزان
 5. یک آویز رنگی
 6. یک نقاشی یا عکس
 7. گل و گیاه
 8. کتاب

چنین چیزهای برای چند لحظه ذهن شما را از کار و نگاه خیره‌تان را از صفحه مانیتور دور نگه می‌دارند و حضورشان برای رفع خستگی در حین کار لازم است.

فضا را خالی نگه دارید

موقع طراحی دفتر کار حواستان باشد که بیهوده فضا را شلوغ نکنید. یعنی این که تمام سعی‌تان بر این باشد که وسایل غیر ضروری را کنار بگذارید. پوشه‌ها، جاقلمی‌ها، ارگانایزرهای اضافه، جعبه‌های کوچک و بزرگ، سیم‌ها، کابل‌ها، لوازم تحریر و… . از هر چیز به اندازه نیاز روی میزتان داشته باشید.

دکوراسیون داخلی

رنگ‌ها را جدی بگیرید

برای استفاده از رنگ‌ها در طراحی دفتر کار در خانه باید از انواع رنگ‌ها و کاربردشان در دکوراسیون داخلی آشنا باشید. می‌توانید از مقاله «راهنمای کامل انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی» کمک بگیرید. از چرخه رنگ در انتخاب وسایل بهره ببرید. رنگ‌های یکنواخت ممکن است شما در طول کار دلزده کند یا بر خستگی‌تان بیفزاید. در مقابل نیز حضور رنگ‌های بسیار نیز می‌تواند ذهن شما را شلوغ کرده و چشم شما را بیشتر درگیر کنند.

علاوه بر این رنگ‌هایی که شما در طراحی دفتر کار در خانه به کار می‌برید باید با رنگ دکوراسیون داخلی شما هماهنگ باشند. پس از 3رنگ موجود در پالت رنگی دکوراسیون داخلی منزل برای چیدمان رنگ‌های این فضای جدید نیز استفاده کنید تا هماهنگی دکوراسیون شما حفظ شود. اگر این اصل تناسب در دکوراسیون را رعایت نکنید، دفتر کار شما در خانه مثل تکه‌ای جدا افتاده‌ای از چیدمان منزل به حساب می‌آید و باعث می‌شود که شما بعدتر دست به تغییر دکوراسیون منزل بزنید تا این هماهنگی ایجاد شود. پس قبل از هر کاری این نکته را لحاظ کنید تا در کمترین زمان و با پایین‌ترین هزینه، در طراحی دفتر کار خود موفق شوید.

درست است که گفتیم در طراحی دفتر کار مختصر و مفید عمل کنید و چیزهای اضافی را کنار بگذارید. اما چنین حرفی به این معنی نیست که شما چیزهایی که به آن‌ها علاقه دارید را از مقابل چشمانتان دور کنید.

حرف آخر…

در طراحی دفتر کار در خانه هیچ چیز مهم‌تر از راحتی شما نیست. پس دقت داشته باشید که چیزی را به خاطر زیبایی یا هماهنگی صرف با دکوراسیون داخلی منزل وارد این فضا نکنید. چون بعد از مدتی باعث اذیت شما شده و کارتان را مختل می‌کند. از ابتدا راحتی خود را در نظر بگیرید چون قرار است که ساعت‌های کاری خود را در این فضا بگذرانید.

طراحی دفتر کار خود را با همین چند اصل ساده شروع کنید تا خوشحال‌تر از قبل در مسیر کاری خود پیش بروید.

نوشته شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button

برای دریافت اطلاعات دکوراسیون ۲۰۲۱ شماره خود را وارد کنید.