10 اشتباه رایج در چیدمان منزل!

چیدمان منزل یکی از آن کارهایی است که ذاتاً یا بلدش هستیم یا باید از دیگران در موردش کمک بگیریم. اگر بخت یارمان باشد، چیدمان منزل به صورت غریزی در خون ماست. یعنی انقدر چشممان به رنگ‌ها و ترکیباتشان آشناست که می‌دانیم چه رنگ‌هایی را کنار هم بگذاریم. از طرف دیگر آن‌قدر ذهنمان فضا را خوب درک می‌کند که می‌دانیم چه وسایلی را کجای خانه قرار بدهیم.

اما اگر چیدمان منزل برایتان کار سختی است و همیشه فکر می‌کنید که یک چیزی به یک چیز دیگر نمی‌آید یا حالتان با تغییراتی که می‌دهید خوب نمی‌شود، باید کمی به خودتان کمک کنید.

با یک جست‌وجوی کوچک درباره چیدمان منزل به‌راحتی به منابع بسیاری از این‌طوری بچینید و آن‌طوری نچینید یا این‌ها را با آن‌ها ترکیب کنید یا شناخت چرخه رنگ‌ها و… آشنا می‌شوید. ما هم قبل‌تر مقالات تخصصی درباره چیدمان منزل، عناصر طراحی داخلی، رنگ‌شناسی، انتخاب نوع دکوراسیون و… برایتان نوشته‌ایم.

این دفعه اما به سراغ موضوع جالب‌تری رفته‌ایم. اشتباهاتی که همه‌مان ممکن است در چیدمان منزل داشته باشیم و اصلاً حواسمان بهشان نیست. یعنی این که شما از یک چیدمان خیلی خوشتان می‌آید و فکر می‌کنید که شاهکار کرده‌اید اما درواقع با چند انتخاب نادرست، تمام زیبایی ایده‌تان را از بین برده‌اید.

پس ادامه مطلب را همراه ما باشید تا ببینیم این اشتباهات رایج کدام‌اند.

دکوراسیون منزل

5 قدم اشتباه قبل از شروع چیدمان منزل

برای این که خیلی سریع در دام اشتباهات نیفتید، این چند مرحله را طی کنید:

مقیاس خانه

1.اندازه‌ها، اندازه‌ها، اندازه‌ها

بگذارید با یک تصویر ساده و ملموس شروع کنیم. وقتی وارد یک خانه می‌شویم، باید مثل یک شهر به آن نگاه کنیم. دیده‌اید که در شهرها ساختمان‌هایی با ارتفاعات مختلف وجود دارد و تناسبات متفاوتی در فضا جریان دارد.

یاد دقت کنید که همه چیز را نمی‌توان یک سطح یا با یک ارتفاع به کار برد. فضای داخلی متشکل از وسایل مختلف با اندازه‌ها و مقیاس‌های گوناگون است. پس همین نکته را تا آخر چیدمان منزل در نظر داشته باشید. همه چیز را یکدست نکنید. بگذارید چیزهای متفاوت کنار هم بنشینند و فضا را کامل کنند. نه خیلی چیزهای کوچک را یکجا بگذارید و نه تمام چیزهای بزرگ و درشت را. تناسبات را رعایت کنید تا یک قدم جلوتر بروید.

دکوراسیون منزل کوچک

2.به فکر حساب بانکی‌ات باش!

در راه چیدمان منزل یکی از مواردی که حتماً باید حضور داشته باشد، پول است. آدم ولخرجی هستید یا مقتصد؟ اگر از دسته اول هستید، احتمال خالی شدن حساب بانکی‌تان هست. اما اگر از دسته دوم هستید، می‌توانید به‌خوبی خریدهایتان را مدیریت کنید.

ورود به دنیای چیدمان منزل و عوض کردن آن به معنی خالی کردن حساب بانکی نیست. شما همیشه نباید چیزی بخرید. بگذارید بهتر بگوییم، حتی همیشه لازم نیست چیزهای نو و دست اول بخرید.

  • تا به حال سراغ خرید وسایل دست دوم رفته‌اید؟
  • تا به حال فکر کرده‌اید که همان وسایلی را که در اختیار دارید می‌توانید به چیزی نو تبدیل کنید؟
  • اصلاً به خیالتان رسیده که شاید نباید چیزی بخرید و فقط کافی است که برخی چیزها را حذف کرده و بعضی‌ها را جابه‌جا کنید؟

موقع چیدمان منزل و قبل از اقدام به خرید، حتماً فضایتان را دقیق اندازه‌گیری کنید. سالن و پذیرایی، راهروها، اتاق‌ها، آشپزخانه و… . بدون اندازه‌گیری، شناخت سبک دکوراسیون مد نظر و پالت رنگی‌تان، هرگز خرید نکنید!

اگر بدانید که برای چه مقیاس‌هایی، وسایل نیاز دارید، خرید محدود و بهتری خواهید داشت. به این شیوه، دیگر ولی هدر نمی‌دهید و از خریدتان پشیمان نمی‌شوید. یک خرید اصولی به شما کمک می‌کند که این وسایل را بعدها تا سال‌های سال دور نریزید.

 با خواندن این مقاله می‌توانید به راحتی در طراحی دکوراسیون منزل خود جسارت به خرج بدهید!
3.اولویت خرید داشته باشید

در خرید هرگز از چیزهای کوچک شروع نکنید. در اولین قدم وسایل بزرگ و اصلی خانه را بخرید. چون در چیدمان منزل این وسایل نقش کلیدی دارند. چیزهایی مثل مبلمان، پرده‌ها، وسایل آشپزخانه و… . براساس آن‌هاست که ما موارد دیگر را می‌خریم. همیشه از کل به جزء بروید نه از جزء به کل. این روند به شما کمک می‌کند تا خریدهایتان را در یک راستا قرار بدهید و اشتباه نکنید.

بهترین دکوراسیون

4.مشاوره و راهنمایی بگیرید

بهترین دکوراتورها هم ممکن است اشتباه کنند چه برسد به ما که مثل یک متخصص با موضوع چیدمان منزل مواجه نیستیم. اگر گمان می‌کنید که به‌تنهایی از پس این کار برنمی‌آیید، از متخصصان راهنمایی بگیرید. حتی می‌توانید یک دکوراتور را استخدام کنید تا به صورت تخصصی روی چیدمان منزل شما و سلیقه‌تان کار کند. شاید هزینه کردن برای این امر، کمی گران باشد اما به نتیجه‌اش می‌ارزد.

البته در برخی کشورها و شهرها دکوراتیوها را بیشتر وقت‌ها موقع فروش خانه استخدام می‌کنند تا جلوه‌ای مخصوص فروش به خانه بدهد تا مشتری در نگاه اول عاشق خانه شود. این یک تکنیک برای چشمگیر کردن خانه‌ای است که برای فروش گذاشته‌اید. به این صورت دیگر لازم نیست ماه‌ها منتظر به فروش رسیدن خانه بمانید.

تغییر دکوراسیون

5.هدیه‌هایی که دوست ندارید، کنار بگذارید

اگر کسی هدیه‌ای به شما داده که اصلاً با سلیقه و دکوراسیون شما هماهنگی ندارد، آن را کنار بگذارید. حالا این کنار گذاشتن دو معنی دارد:

  • یا آن را رنگ کنید و تغییر بدهید تا دلخواه شما بشود
  • یا آن را به یک نیازمند بسپارید
  • یا حتی آن را بفروشید

قرار نیست تمام هدیه‌ها در خانه ما بمانند. با این کار نمای چیدمان منزل خود را ارتقا می‌دهید و عناصر ناموزون و ناهماهنگ را که اتفاقاً خیلی هم به چشم می‌آیند، حذف می‌کنید.

چیدمان

6.اول از همه شما مهم هستید

درست است که در چیدمان منزل باید از راهنمایی‌های متخصصان و یکسری اصول خاص پیروی کنیم. اما معنای آن این نیست که مطابق نظری پیش بروید که اصلاً با آن موافق نیستید. مثلاً شاید رنگ سال با سلیقه شما همخوانی نداشته باشد. پس لازم نیست دنباله‌روی این مد باشید. در عوض رنگی را انتخاب کنید که دوست دارید.

هیچ چیزی را به خاطر مد، سلیقه و خواست دیگران انتخاب نکنید. قالب‌ها و اصول را شخصی‌سازی شدهه به کار ببرید. این شمایید که باید از چیدمان منزل خود لذت ببرید نه دیگران. پس در هر چیزی اول خودتان را در نظر بگیرید و بعد دیگران.

چطور طراح داخلی دکوراسیون خودمان باشیم؟ این مطلب را بخوانید.
7.نقطه تمرکز را مشخص کنید

نقطه ثقل، نقطه کانونی یا نقطه تمرکز هر فضا را مشخص کنید. با این کار چیدمان منزل ساده‌تر می‌شود. یعنی شما می‌دانید که تمرکز فضا بر کدام نقطه است و دیگر موارد را حول آن می‌چینید. مثلاً در یک سالن ممکن است شومینه بشود نقطه کانونی و در فضایی دیگر یک پلکان و… . انتخاب نقطه ثقل به حفظ تعادل وزن چیدمان منزل هم کمک می‌کند.

رعایت این چند قدم شما را قادر می‌کند تا یک چیدمان منزل قابل قبول بسازید. اما باز هم در این بین ممکن است در دام اشتباهات بزرگتر بیفتید. حالا این اشتباهات کدام‌اند؟

5 اشتباه رایج و اساسی در چیدمان منزل

در ادامه قدم‌های اشتباهی که ممکن است بردارید، این 5 اشتباه اصلی را نیز در نظر داشته باشید که خیلی راحت می‌توانند همه چیز را خراب کنند.

1.پخش و پلا چیدن

هیچ وقت همین‌طوری دلبخواهی وسایل را این طرف و آن طرف نچینید. حتماً پیش خودتان می‌گویید که این مجسمه کوچک را بگذارم اینجا و آن گلدان را بگذارم روی میز. در این لحظه شما دارید فقط به گذاشتن آن‌ها در نقاط خاص فکر می‌کنید. پس رعایت کردن تعادل و عناصر دیگر چه؟ همان‌طور که گفتیم، همیشه یک جزء را در تناسب با یک کل در نظر بگیرید. این مجسمه و آن گلدان جزوی از یک چیدمان بزرگ هستند.

پس هر چیزی را هر جا که خواستید، نگذارید. اول تناسب آن را با بقیه اجزا پیدا کنید و بعد آن را در نقطه مشخص قرار دهید.

طراحی داخلی

2.شلوغی و خلوتی بیش از حد

خالی کردن فضا یا شلوغ کردن بیش از حد آن نیز یک تکنیک است. خیال نکنید که اگر همین‌طور هر قاب و چیزی که دارید به دیوار بیاویزید، قشنگ می‌شود. همین‌طور برعکس اگر تمام دیوارها را خالی کنید، یک فضای مینیمال و خوب درآورده‌اید.

هر کدام از این‌ها اصولی دارند. حتماً شما دیوارهای شلوغ را در خانه‌ها و کافه‌ها دیده‌اید. ساختن چنین دیواری از یک نظم مشخص پیروی کرده است. اصل جزئیات در کنار هم و در تناسب با کلیت را فراموش نکنید.

این را هم در نظر داشته باشید که در کنار هر شلوغی، نقطه‌ای خالی را برای استراحت چشم قرار دهید.

فضای شلوغ

3.شورش را درآوردن

همه ما یک تم را بیشتر از بقیه می‌پسندیم. این تم یا مضمون غالب را در تمام عناصر چیدمان منزل پیاده می‌کنیم. اما باید حواستان را جمع کنید که غلبه این تم در چیدمان منزل ممکن است زننده هم بشود.

فکر کنید وارد یک خانه می‌شود و همه چیزش کلاسیک است. تک‌تک وسایل مثل عتیقه‌های موجود در موزه‌هاست. شما باید با جزئیات متفاوت اما متناسب، این غلبه را خنثی کنید تا عذاب‌دهنده نشود.

راهنمای کامل انتخاب رنگ در دکوراسیون را اینجا بخوانید.
4.دنباله‌روی محض

لازم نیست شما هر کاری که بقیه می‌کنند، تکرار کنید. شاید مدل مبلمان و وسایل شما با آن چیزی که اصولش را خوانده‌اید، متفاوت باشد. بنابراین شما هم باید چیدمان منزل خود را براساس آن انجام بدهید نه طبق مسیری که بقیه رفته‌اند.

گاهی پیروی نکردن از اصول کار درستی است. شما باید این را برپایه فضا و وسایل خود تشخیص بدهید.

چیدمان خانه بزرگ

5.یک لوستر تکی

بیشتر طراحان داخلی می‌گویند که نگذارید نور فضایتان فقط از یک منبع تأمین شود. این اشتباه باعث می‌شود که سایه و طیف نوری خاصی ایجاد شود که بر نحوه نمایش چیدمان منزل شما تاثیر مستقیم می‌گذارد.

از منابع نور طبیعی، آباژورها، هالوژن‌ها، لوسترهای کوچک و بزرگ در کنار هم استفاده کنید. این کار کمک می‌کند تا جلوه وسایل شما متفاوت‌تر شود. چون در این حالت از چند طرف در معرض نور قرار می‌گیرند و تازه خودشان را نشان می‌دهند.

علاوه بر این چند منبعی بودن در زمینه تأمین نور، به شفافیت و جلوه بهتر رنگ‌ها کمک می‌کند. در ضمن این را هم بدانید که نوع رنگ لامپ‌ها بر نمایش رنگ‌ها تاثیر می‌گذارد.

اشتباهات چیدمان منزل تمام‌نشدنی هستند. هر قدم کوچکی که تناسبات را به هم بریزد، میتواند یک اشتباه باشد.

چیدمان منزل

حرف آخر…

در چیدمان منزل اولویت با سلیقه شما و تناسبات جزئی و کلی فضا و وسایل است. دقت داشته باشید که در کنار رعایت اصول و توصیه‌ها، از فضای موجود و امکاناتی که در اختیار دارید، استفاده کنید.

با بهره‌گیری از این چند قدم و دوری از 5 اشتباه رایج، چیدمان منزل خود را به بهترین شکل پیش ببرید.

نوشته شده توسط

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button

برای دریافت اطلاعات دکوراسیون ۲۰۲۱ شماره خود را وارد کنید.